SEO: a betöltési gyorsaság

Betöltés sebességeA Page speed mérése

Most három tényező kiemelésétől hangos a SEO, a keresőoptimalizálás szakmai vidéke.
Ez a három tényező a keresőtáblán (SERP – Search Engine Results Page) kialakuló sorrendet befolyásoló kiemelten fontos „erő”:

  • a content SEO – vagyis értékes, rendszeresen jelentkező tartalom
  • a mobileszközök eredményének előtérbe kerülése, sorrendet meghatározó szerepe
  • a betöltési gyorsaság

Foglalkozzunk most az utóbbi tényezővel, a honlap betöltésének gyorsaságával vagy lassúságával.

A PageSpeed Insight

A Google – például a Search Console oldalán – a PageSpeed Insight eszközt ajánlja a betöltési gyorsaság ellenőrzése céljából.
Az oldal külön-külön megmutatja a mobil illetve az asztali eszközökön jelentkező értékeket. Nem számokban kifejezett jellemzőket kapunk, hanem piktogram színekből tájékozódhatunk, illetve javítandó beállítások esetén felkiáltójel figyelmeztet minket.
De nem csak figyelmeztető jeleket, hanem tanácsot is kapunk, min volna jó még változtatnunk. Nézzük is meg mindezt egy képen, amelyet a Hotel Pécs oldal ellenőrzésekor kaptam:

A PageSpeed Insight a hotelpecs.hu-t elemzi
A PageSpeed Insight ezt mondja a Hotel Pécs honlapról (ma már átirányítva más helyre: Hotel Pécs)

A GTmetrix

Ám létezik egy olyan eszköz is, a GTmetrix, amely ennél is pontosabb értékeket mutat föl, részletesebb „röntgen képet” nyújt és megítélésem szerint a nem számítástechnikus és nem számítógépmérnök számára érthetőbb, használhatóbb tippeket ad. Ezért is foglalkozom ezzel az eszközzel bővebben.
Nézzünk is rá egy, a GTmetrix által nyújtott információs táblára:

A Hotel Pécs oldalról ezt mutatja a GTmetrix
A Hotel Pécs oldalról ezt mutatja a GTmetrix

Láthatjuk, hogy az információkat egy-egy beállítási lehetőség kihasználtságáról százalékokban kapjuk meg.
A felkiáltójellel jelzett rész az összesített teljesítményről mond véleményt, de a százalékos teljesítmény mellett zöld színnel és A és B besorolással is tudtunkra adja, mennyire lehetünk elégedettek a honlap betöltésének gyorsaságával. (Ha csehül áll a szénánk, akkor persze lehet a besorolásunk C vagy D, sőt akár E is.)
A 4 secundumos, azaz 4 másodperces teljes oldalbetöltési idő nem rossz.

A Google Chrome lehetővé teszi számunkra, hogy ne csak az eredeti angol nyelven, hanem magyarul is hozzáférhessünk az információkhoz. Így könnyen elolvashatjuk magyarul is a pirossal általam körberajzolt részt, amely tudatja: a GTmetrix érzékelte, hogy WordPress motoron futó honlapot elemeztettünk vele és ezért felajánlja, hogy olvassuk el a WP-re vonatkozó tippjeit.

És érdemes is hallgatnunk a tanácsra, mert olyan tippeket kapunk, például pluginok (beépülők) telepítésére, amelyek az elemzésben felmutatott hiányosságokat kiküszöbölik és ezáltal felgyorsítják a betöltést.
Ilyen például a WP Fastest Cache, amely a most következő képen látható beállításokat végzi el ezen a blogon is:

WP Fastest Cache Options
A WP Fastest Cache beállításaima már a W3 Total Cache intézi

A GTmetrix számtalan információval segíti a felhasználóit, érdemes akár az ingyenes regisztrációt is megfontolni.

Más már aligha maradt hátra, mint hogy jó munkát kívánjak egy nagyon gyorsan betöltődő honlap elkészítéséhez. Találkozzunk a Google keresőtáblájának elején!

***

A keresőoptimalizálás témájához erősen ajánlom még:
SEO alapok

Bognár László

Az Első Magyar Keresőoptimalizáló Verseny győztese vagyok. Közel húsz éve dolgozom az online marketing, azon belül is a keresőmarketing területén.
A SEO, a keresőoptimalizálás mellett érdekel a blog műfaja. A közösségi térben a gerillamarketing.blog.hu blogom a leginkább közismert.
Közel két évtizedes múltra tekint vissza az általam szerkesztett Jóljárok Magazin is.

Szólj hozzá!