Google Trends: aktivitás az EP-választás előtt

A Google Trends célirányos felhasználása nem először fordul elő a keresőoptimalizálásban, a SEO-ban érdekelt Bognár Stúdió online ügynökség webes felületein.
A Google Trends alkalmazásának alapjait, felhasználásának lehetséges területeit ebben a blogban már felmutattuk A Google Trends mire használható? c. bejegyzésünkben.
Így most ebben a bejegyzésben az alapok ismertetését megtakaríthatjuk magunknak. Vagyis azonnal belevághatunk témánkba: az EP választások előtt pár nappal miként érdeklődünk mi, magyarok, a résztvevő hazai pártok iránt.

Azért annyit szögezzünk le, hogy a pártok iránti, interneten megvalósuló érdeklődés nem azonos a valóságos erőviszonyokkal. A webes trendek nem helyettesítik például a közvélemény-kutatások eredményeit, ám kiegészíthetik, árnyalhatják azokat.

Országos érdeklődés a pártok iránt

Pártok keresettsége az EU-s választás előtt a Google Trendsben
Pártok keresettsége az EP-s választás előtt a Google Trendsben

Mivel a Trends-ben egyszerre csupán öt elem – jelen esetben öt párt – egymáshoz viszonyított aránya mutatható ki, a versenyben lévő DK-val követtünk el igazságtalanságot. (Amit lejjebb majd korrigálni fogunk). Ennek az az oka, hogy a közvélemény-kutatások szerint a mandátumszerzés határán imbolygó Momentum és LMP egymással megvívandó „konkurenciaharcát” nyomon követhessük.

Az első táblánk szerint az elmúlt két hónapban folyamatosan vezeti a keresettségi listát a FIDESZ. Előnyéből alig-alig veszített a véghajrában.
Azt is láthatjuk, hogy a kampányban valamennyi párt növelte az iránta megvalósuló érdeklődést, vagyis valódi kampány zajlik, s nem is eredménytelenül.
A Momentum egyelőre vezet az érdeklődések megszerzésének terén az LMP-vel szemben.

Ellenzéki pártok területfoglalása a Google Trends-ben

Nézzünk egy olyan ábrát, amelyből már kikapcsoltuk a vezető FIDESZ-t, és képet kapunk az eddig mostohaként kezelt DK erejéről is.
Az MSZP-t technikai okokból a rendre 1%-osnak mért Párbeszéd nélkül vagyunk kénytelenek vizsgálni.
Ábránk azt mutatja meg, hogy megyénként és Budapesten mely párt a legerősebb:

EP választás előtt: Melyik megye melyik ellenzéki párté?
Melyik megye melyik ellenzéki párté?

Tulajdonképpen azt szűrhetjük le, hogy az ellenzéki alakzatok közül a legtöbb megyét a Momentum birtokolja. A Jobbik (piros), az MSZP (kék) és a DK (lila) sem marad vármegye nélkül, egyedül az LMP-nek (zöld) kell második helyekkel vígasztalódnia.

Budapest, te csodás

Végül vizsgáljuk meg, milyen a helyzetkép Budapesten:

Budapesten így érdeklődnek a polgárok a pártok iránt
Budapesten így érdeklődnek a polgárok a pártok iránt

Lám, a főváros is a Momentumé, de a DK is erős izmokat mutat, viszont a Jobbik és az LMP, a két egymásba kapaszkodó és válsággal küzdő párt kulloghat hátul.

Öt nap múlva választunk európai parlamenti képviselőket, addig még harcolhatnak voksunkért a pártok.

***
A témához kapcsolódik:

Bognár László

Az Első Magyar Keresőoptimalizáló Verseny győztese vagyok. Közel húsz éve dolgozom az online marketing, azon belül is a keresőmarketing területén.
A SEO, a keresőoptimalizálás mellett érdekel a blog műfaja. A közösségi térben a gerillamarketing.blog.hu blogom a leginkább közismert.
Közel két évtizedes múltra tekint vissza az általam szerkesztett Jóljárok Magazin is.

Szólj hozzá!