A keresőoptimalizálás, a SEO fogalma, alapok

A világháló: itt kell a SEO
A világháló, ahol látszani szeretnénk a SEO segítségével

A keresőoptimalizálás – angol mozaikszóként a SEO (Search Engine Optimization) – fogalmát , mint fontos online marketing fogalmat tartjuk számon.

Szakmai blogunkat a látogatók alapvetően persze nem a fogalmi meghatározás kedvéért keresik a weben, hanem ilyen jellegű kérdéseikre keresnek választ:
– Mit tegyek, hogy a honlapom, a webáruházam előrébb kerüljön a weben? (Példaként, hogy hogyan érhetőek el a tippjeim: Webshop SEO, webáruház és linkelés.)
– Milyen eszközökkel, megoldásokkal előzhetem meg a keresőben a konkurenseket? (Például: Szöveg a tartalomról kezdőknek).
– Melyek a legeredményesebb Google SEO eljárások? (Például: Újra chicagoi SEO tanulmányút).
– Hogyan növelhetem blogom láthatóságát az interneten?
– Mit csináljak, hogy első oldalra kerüljek a Googleban?

Ám a válaszokig némi alapvetés szükséges ahhoz, hogy egy nyelven beszélhessünk és pontosan értsük egymást. A fogalmak tisztázása után a látogató konkrét kérdéseinek megválaszolásához az utat a belső keresőben, a menüben lapozva vagy a Honlaptérképben felfedező túrát téve találhat.

Mit jelent, mi az a keresőoptimalizálás, SEO

A fogalommal találkozhatunk még így is:

  • Google optimalizálás
  • honlap optimalizálás
  • weboptimalizálás
  • keresőmotor-optimalizálás
  • seo optimalizálás
  • webseo

De lássuk a fogalom meghatározását:

A keresőoptimalizálás az a tevékenység, amely által egy honlapot a keresők számára olvashatóvá teszünk. Célunk, hogy a keresők lássák, érzékeljék, besorolják és ajánlják.
Vagyis a keresések között a keresőtáblán (a SERP-en) minél előkelőbb helyre – még pontosabban, az értékei alapján a honlapot az őt megillető helyre – rangsorolják.

Ha ez így megtörténik, alapvetően ez a siker.

A Bognár Stúdió – e szakmai blog kiadója – éppen ennek a sikernek az elérésében segítheti az Ön vállalkozását! A professzionális keresőoptimalizálás és/vagy Google Ads / Facebook hirdetés révén megoldjuk ajánlatainak eljutását a potenciális vásárlókhoz!

Az internetes keresőkben (például Google Chrome, Bing, Safari) a valamely fogalmat, árucikket, tárgyat célirányosan kereső ember nyilvánvalóan a találati tábla éléről fog választani.
Mindemellett tudnunk kell, hogy a honlapok érvényes, jól strukturált tartalma, hitelessége, az internet általános szabályai iránti elkötelezettsége nélkül nem beszélhetünk keresőoptimalizálásról.

Kezdők számára a hazai SEO szakértők és a nagy IT cégek is segítséget nyújtanak. A Google például itt: Keresőoptimalizálás (SEO) Kezdő útmutató.

A marketing struktúra, benne a SEO marketing

A SEO, a keresőoptimalizálás helye a marketingben
SMO (Social Media Optimization) = Közösségi média;
SEM (Search Engine Marketing) = Keresőmarketing;
  SEO (Search Engine Optimization) = Keresőoptimalizálás;
SEA (Search Engine Advertising) = Keresőben történő hirdetés;

Online marketing részterületek

Először is helyezzük el a keresőoptimalizálás jelenségét a marketingen belül. Ehhez segítséget nyújt az online marketing mix elnevezésű ábra-részlet.

Ám mindenekelőtt érdemes megfogalmaznunk, a keresőmarketing életre hívója a gazdasági verseny.
Ha nincs verseny, akkor nincs szükség marketingre.
Viszont ahol erős a konkurencia, mint például nyáron a Balaton, vagy egész évben Budapest térségében, ott nélkülözhetetlen az eredményesség eléréséhez.

Akarja-e Ön, hogy a honlapjára rátaláljanak az Interneten szörfözők, azt az árucikket, szolgáltatást, eszmét vagy bármi egyebet keresve, amelyet Ön is kínál?
Ha igen, akkor Önnek szüksége van megbízható forrásból származó alapvető információkra, amelyeket ezeken az oldalakon megtalálhat.

SEO ügynökség, szakember, keresőoptimalizáló specialista

Vagy keresőoptimalizáló szakemberre, SEO szakértő, specialista megbízására, alkalmazására van szüksége. Olyanra, aki megfelelő referenciákkal rendelkezik, ellenőrizhető vállalkozást működtet, tagja valamely szervezetnek. Vagyis tudnia kell igazolni a cég, a tanácsadó szakértő valódiságát, hosszabb távú működését és a webseo terén elért eredményeit.

Mikor lehet még szüksége keresőoptimalizáló tanácsadóra? Ha a honlapja egyik napról a másikra visszaesik a Google keresőben, sőt esetleg teljesen eltűnik a találati listákról.

A keresőmarketing napjainkban már az internetes kultúra része.

SEO, keresőoptimalizálás tudásunk megosztásának "reklámja" a Google Cégem felületén.
Google Cégem felületen (My Business) elhelyezett bejegyzés. Több platformon érdemes megmutatni cégünket, önmagunkat, SEO ismeretünket, profizmusunkat.

Az is nagyon fontos, hogy tisztában legyünk azzal: az internetező emberről is minél több ismerettel kell rendelkeznünk, ha eredményt akarunk elérni! Így, egyebek mellett az internetező ember pszichológiáját, viselkedésének mozgatórugóit is ismernünk érdemes. (* a láblécen).

Marketing fogalmak: insight, pozicionálás, gamification

A marketing szorosan ide kapcsolható fogalmaival is szükséges megismerkednünk, ha egy nyelven szeretnénk beszélni másokkal. Azt is tudnunk kell, hogy a régi, megszokott fogalmak mellett – mint amilyen mondjuk a pozicionálás – folyamatosan új fogalmak is születnek. Ilyen például az insight.

Ez a pozicionálás alapjául szolgáló „bepillantás” a fogyasztói magatartás gyökereihez visz. Vagy ilyen a gamification, amely játékos feladatokon át éri el céljait.

Tudnunk érdemes, a keresések java az asztali számítógépekről egyre inkább a hordozható eszközökre esik. Azaz a tabletekre és legfőképpen a mobiltelefonokra helyeződik át.
Így a reszponziv (responzive) megjelenítés, a telefonra történő optimalizálás, a hirdetések mobilra történő szerkesztése immár elengedhetetlen feladat!

Keresőoptimalizálás árak lépésről lépésre

TIPP: válasszon jó kulcsszavakat, kulcskifejezéseket

Érdemes rápillantanunk a kereső találati kínálatára a fejléc magasságában!
Üssük be például a keresőoptimalizálás szót a Googleba.
Legfelül láthatjuk, hogy 2015.04.23-án 556 000 szótalálat esik erre a szóra.

A kínálat 2017 május 27-ig alig változott, 522.000 alkalommal fordul elő a szó a weben. 2020 májusában 384.000. (Vélhetően a kereslet csökkenése hozza magával a kínálat csökkenését, de ez a szám még mindig magas.)
A SERP, vagyis a találati lap alján a Google például még ezeket a kifejezéseket ajánlotta keresésre a legpontosabb relevancia érdekében, (ezen kulcsszavak előfordulásában erős átalakulás figyelhető meg):

Kereső kifejezés2015 április2017 május2020 május
keresőoptimalizálás árak117.000477.000143.000
keresőoptimalizálás lépésről lépésre7.08030.10024.800
keresőoptimalizálás ingyen151.00067.40044.800
keresőoptimalizálás tippek47.50064.00074.400
Változnak az idők, változnak a SEO, a keresőoptimalizálás számai is

Nyilvánvalóan jól tesszük, hogy ha ezeket a kifejezéseket figyelembe vesszük a kulcsszavak, kulcskifejezések kiválasztásakor!
Érdemes persze az időben folyamatosan változó trendekre is figyelnünk. A táblázatunk tanúsága szerint az ingyen szó divatja lecsengőben van, több, mint harmadával csökkent ennek a szónak a kulcsszavunkkal kombinált változata.

A tippek viszont feljövőben.
További segítséget kaphatunk a Google Trends, a Google Analytics, a Google Search Console és más analitikai eszközök tényadatainak elemzésével.

Content, címsor tag, LSI (Latent Semantic Indexing), Barnacle SEO, Tangential Content Ideas

Honlapunk, blogunk, bármely más webegységünk szövegével, képeivel a kereső embert kell kiszolgálnunk.
Óvakodjunk a mesterséges megoldásoktól, például a kulcsszó halmozástól. Fogalmazásunk legyen természetes. Használjunk a téma szempontjából fontos kulcsszavakat, szinonimákat, gondoskodjunk a témánk tartalmi kiszélesítésére. Például a Látens Szemantikus Indexelés vagy a Tangential Content Ideas megoldásaival.

Örüljünk, hogy mély struktúrákat alkothatunk heading 1-től 6-ig alkalmazva a fejezetcímeket.
Érdemes kapcsolódnunk másokhoz, akár vendég bejegyzéssel, akár „kullancsként” a barnacle módszerrel (pl. kiegészítés egy-egy témához a Wikipediában).

A keresőoptimalizálás sikere érdekében linkeket is kell szereznünk. A hatékony, a honlapunkat ténylegesen erősítő link releváns, azaz a tartalmunkhoz illő oldalról származik.

Linkgyűjtő helyek, linkkatalógusok, továbbá barátok honlapjai, szakmai oldalak nyújtanak erre lehetőséget.

Néhány ismert linkkatalógus: lap.hu; linkpark.hu; joljarok.hu linkgyujtemenyek.

Az utóbbi időkben a linkfarmok túlsúlyát mutató illetve a nem természetes úton létrejött linkek nagy számára alapozó honlapok hátrányba kerülnek, hiszen sértik a szabályokat. Sőt, linket újabban már nem kérhetünk, a Google csakis az olyan linket tartja természetesnek, amelynek megszületéséről nem tudunk, vagyis azt nem kezdeményeztük s főleg nem fizettünk érte.

A Google egyre finomodó algoritmusa a korábbi szürke zónát egyre inkább a fekete zónába tolja át!

Ám nem elegendő a honlap indításakor csupán egy-két backlinkkel kapcsolódnunk a világhálóhoz, hanem időnként újabbakat is kell szereznünk, ha nem akarunk eltűnni a “hosszú farokban”, vagy elegánsabban fogalmazva a long tail beláthatatlan nyúlványainak legvégén.

Blog kapcsolatok: gráf - SEO, keresőoptimalizálás
Blogom gráfja – azaz kapcsolódásai – mintegy két évtizeddel ezelőtt

A legegészségesebb dolog az, amikor olyan minőségű honlapot készítünk, amelyre spontán kapcsolódnak a látogatók, s így válik a webegységünk – a spontán linkek által – a világháló részévé, az érdeklődési körünk, vagy a szakmánk közösségének tagjává.

Ehhez persze egy általános online aktivitás is szükséges, vagyis nem csak türelmesen várjuk mások, irányunkban megnyilvánuló aktivitását, a hozzászólásokat posztjainkhoz vagy a kérdéseket e-mailben, hanem magunk is aktív részesei vagyunk az online történéseknek.

A SEO, a honlapoptimalizálás részterületei

A keresőoptimalizálás két nagy területre osztható: in-site és off-site SEO-ra, azaz a honlapon belüli és azon kívüli területekre.
Az sem hiba, ha hármas egységre tagolunk, s a belső optimalizálásról leválasztjuk a technikai elemet, mint külön egységet.

Az ábrán látszik: az átgondoltan optimalizált honlap, a folyamatos linktámogatás, a logikai — szakmai frissítések és bővítések hozzák meg az igazi, tartós eredményt. És mindeközben ügyelnünk kell a Google iránymutatásaira, jól teszi aki a Webmaster Tools (Google Webmestereszközök) utódját, a Search Console programot is installálja, továbbá folyamatosan nyomon követi statisztikai programjaival a találatokat, s elemzi is azok eredményeit.

Google vagy Bing vagy…

Bátran mondhatjuk, hogy Magyarországon (elsősorban) a Google keresőre érdemes optimalizálnunk, hiszen a „keresőkirály” a piac több, mint 90%-át birtokolja. Mindenesetre azért megemlítem, a Bing kereső kiadója, a Microsoft is segítséget nyújt, immár magyar nyelven a keresőoptimalizáláshoz.

Segítő márkák: például Moz; Ahref; GTmetrix

A nemzetközi tájékozódásunkat számos honlapon, blogon elérhetjük. A Google irányadó oldalai mellett más oldalak és programjaik is segítségünkre lehetnek. A MOZ.com például segítséget nyújt a linkprofil feltérképezésben, blogja számtalan útmutatást nyújt a SEO munkánkhoz.

Igyekszik „pótolni” a ma már nem nyilvános PageRank értéket a Page Authority és a Domain Authority számokkal. Ezeket egyébként sokan túlértékelik, mi óvatosságra intenénk az abszolutizálásukat illetően.
A GTmetrix nem csak a beolvasási sebességről ad információt, hanem annak javítására is konkrét javaslatokat tesz.

Kiemelt kivonatok

Szakmai blogunk hangsúlyt fektet a kivonatokra, s lám, nem is eredménytelenül. Immár Magyarországon is megjelent a Google SERP (keresőtábla) elején a kiemelt kivonatok helye, ahol SEO specialista kifejezésre kiemelten kezeli a Google szakmai blogunk kivonatát:

SEO szakmai blogunk kiemelt kivonatként a SEO specialista fogalomra
SEO szakmai blogunk a SEO specialista meghatározásával kiemelt kivonatként így szerepel a SERP élén

Linképítés

Vannak, akik a keresőoptimalizálás részének tekintik a linkek megszerzését, míg mások azt külön munkaegységnek tekintik s a linkmarketing fogalma alá terelik. Szerintük ennek egyik alfaja a linkcsere. (Ugye a linképítés, linkbuilding fogalmak sem ismeretlenek?)

Napjainkban a honlapoptimalizálás már elképzelhetetlen a Social Media, a Közösségi hálózatok, a közösségi média ismerete és használata nélkül. Például Twitter, Facebook, cégblog.

Honlapoptimalizálás és webhosting:

A keresőoptimalizálásban annak is szerepe van, hogy milyen szerveren fut a webegységünk. Ha lassú a szerver válaszidő, akkor ideje szervert váltanunk! Ez általában tárhely szolgáltatót jelent.

* » Pszichológia és Internet: http://bognarstudio.hu/pszichologia/

******

A keresőoptimalizálás alapjainak tanulmányozásához ajánljuk még ezeket a blogoldalakat:

Szólj hozzá!