A dögös címadás és a SEO kapcsolata

Mondd, te mit választanál?

Választék: ajánlott bejegyzések hívogató címadás mellett - SEO, keresőoptimalizálás
Egy blogvégi ajánlósor belső linkekkel és bélyegképekkelhívogató címadás mellett

Az Illés zenekar hajdanán nagy sikerű dalban kérdezte: – Mondd, te kit választanál?
A fenti kép egy gerillamarketing blogomban közzétett bejegyzés végéről származik, az ajánlott vagy kapcsolódó bejegyzések ajánlójából. Gyakorlatilag ez a képsor is olyan, mint a dal, vagyis kérdez: mondd, te melyiket választanád? A címadás és a kép is segíti a választásunkat!

A bejegyzés zöld témája, pontosabban a zöldek címke (tag) automatikusan kínálta föl ezeket a korábbi bejegyzéseket tovább olvasásra.
Az Ajánlott bejegyzések fontosságáról az előző cikkben volt részletesen szó, de a linkjét majd csak e bejegyzés végén adom meg.
Miért?

A link helye hol van a bejegyzésekben?

Ennek az az oka, hogy megfigyelésem szerint a látogató ritkán szakítja meg egy-egy online írásmű olvasását és megy át a link-hídon egy másik bejegyzésre vagy cikkre, majd tér vissza – mivel ez kényelmetlen. Több szövegközi link akár lehetetlenné is teszi, hogy az adott írás gondolatmenetét folyamatában követhessük.
(Nagyképűen, de szakmailag indokoltan azt mondhatnám, ez a feltördeltség az UX (user experience) követelménynek figyelmen kívül hagyása.)

Persze a divat pont az ellenkező tendenciából meríti a linkeket, mert úgy véli a többség, hogy a Google viszont azt tartja értékesebbnek, ha a bejegyzés szövegéből indul a link. Ezzel elő is áll az a tipikus, sarkosan megfogalmazott helyzet: az emberek viselkedését vesszük- alapul, vagyis a látogatót szolgáljuk-e vagy a Googlet!

Miként választunk olvasni valót?

Az emberek általában a felkínált linkekből a sorrendnek megfelelően választanak, akár link-sorról, akár képes-szöveges ajánlatról van szó.
A konkrét ajánló sor esetében – amely A lefolyótisztítás zöld megoldása c. bejegyzés végén látható – az első tíz helyen a következő eredményt kapjuk:

Egy bejegyzés belső olvasottságának táblája

Vagyis azt látjuk, hogy az eredeti bejegyzés (A lefolyótisztítás zöld megoldása) – az összes oldalletöltés 84 százaléka mellett – jelentős belső olvasottságot is generált a felajánlott képes-szöveges ajánló sor segítségével, az összes letöltés közel 16 százalékában!
De azt is látjuk, hogy nem a felkínált sorrend alapján választottak az olvasók, hanem a címek érdekessége és a mögöttük feltételezett tartalom értéke alapján!

Az öt felkínált lehetőségből a negyedik helyen álló lett az első legolvasottabb, minden bizonnyal Orbán Viktor neve miatt. Ráadásul kérdésként megfogalmazott rejtély sejlik föl emögött a szöveg mögött: Mit mondott Orbán Viktor az atomtemetőről?
Hasonló címadó technika szülte a második helyezettet, amely amúgy a sorrendben csak harmadik volt: Kik vágják tönkre Pécs hírnevét?
A kép elárulja, hogy ez a bejegyzés is az atomenergiával lesz kapcsolatos.

(Aki azt gondolná, hogy a pécsi olvasók adtak széles szárnyakat az ilyen című bejegyzésnek, az téved. A gerillamarketing.blog.hu blogom olvasótábora nem avatja a blogot pécsivé, olvasóinak elsöprő többsége budapesti, majd más nagyobb városok következnek – köztük a nemzetközi porondról is – pécsi jelzővel a Google Analytics szerint mindössze 2-3 százalék jellemezhető.)
Az utolsó helyet olvasottság tekintetében a semmilyen cím-extrát nem felmutató, nyersen tárgyszerű cím foglalta el: Atomlétesítmények és marketingháború.

(Felvetődhet, hogy vajon mérvadó olvasottság mellett teszem-e megállapításaimat! Igennel válaszolhatok, tízezernél több olvasó esetén ezt nyugodtan tehetem.
Az is felmerülhet, az arányokat nem befolyásolja-e érdemben, a keresőkből jövő találatok száma. Ezt is ellenőriztem, és erre nem-et kell mondanom.)

A címadás művészete – a címadás művészet-e?

Korábban hivatkoztam már a címadással kapcsolatban Victor O. Schwab könyvére – Hogyan írjunk jó reklámszöveget -, aki művében száz reklámírás címét, hatékonyságát elemezte. Tartalmi, formai, terjedelmi megállapításokat tesz, ezt a bejegyzésemet a bejegyzés végén ismét ajánlani fogom.
A magam praxisából megállapíthatom, hogy például ezek a címek sok olvasót vonzottak:

  • A demokrácia bekaphatja
  • Ötven fölött egy senki leszel
  • A siker a lábak között dől el
  • Gerillamarketing taktikák: Orbán sálja
  • Puzsér odapörkölt a reklámiparnak
  • Schobert Norbi marketingje döngő léptekkel megérkezett
  • BMW-t a gyerekeknek
  • Tökös gyerek vagyok!

A hatékony – egyebek között a megcélzott olvasói réteg nyelvén megszólaló – cím, mint fentebb láthattuk, nem csak a primer, azaz elsődleges elérésnél számít, hanem a későbbiekben is a SERP, vagyis a keresőtábla megjelenésében és a kapcsolódó ajánlatok esetében is! Sőt a keresőoptimalizálás saját kiajánló rendszerében is óriási hatása van. (Twitter, Tumblr, Linkedin, Slideshare, Facebook stb.)

Az AIOSEO is segíti a jó címadás létrejöttét

Az All in One SEO plugin is segíti – már az ingyenes alapverziójában is – a hatékony címadás megvalósítását. A példa kedvéért hadd emeljem ki a pozitív érzést javasló mondatát:

A pozitív címsorok általában jobban elköteleződnek, mint a semlegesek vagy negatívak.
(„Your headline has a positive sentiment. Positive headlines tend to get better engagement than neutral or negative ones.”)

Az idézet hatására emeltem e blog címébe a siker szót! Így lett a title ilyen:
A keresőoptimalizálás, a SEO alapjai, fogalma és a siker.

A siker szó nyilvánvalóan pozitív érzelmet kelt, sőt cselekvésre sarkall a cél elérése érdekében – ezért nagyobb vonzerővel rendelkezhet a title, amikor a keresőtáblán (a SERP-ben) olvassa a látogató.

Más források

A címadás rejtett ismereteihez segíthet hozzá Victor O. Schwab: Hogyan írjunk jó reklámszöveget c. könyve, amelyről fentebb már volt szó. Igaz, ezek a print sajtó világából származnak, de az online munka során is nagyon hasznos tudást biztosítanak.

A weben a 21 példa kitűnő szalagcímekre c. dolgozat ad kiváló tanácsokat a „dögös” címadáshoz. (21 Viral Headline Examples and How You Can Copy Their Success).

Szöveges kapcsolódó bejegyzés ajánlóm:

Bognár László

Az Első Magyar Keresőoptimalizáló Verseny győztese vagyok. Közel húsz éve dolgozom az online marketing, azon belül is a keresőmarketing területén.
A SEO, a keresőoptimalizálás mellett érdekel a blog műfaja. A közösségi térben a gerillamarketing.blog.hu blogom a leginkább közismert.
Közel két évtizedes múltra tekint vissza az általam szerkesztett Jóljárok Magazin is.

Szólj hozzá!